Odsouzen k smrti

27. 2. 2015 17:00
Rubrika: úvahy

Soudní síň byla stejně temná, jako nálada soudce. Seděl oblečen v černém taláru a tvářil se přímo opile svou autoritou, když přivedli obžalovaného k výslechu.

"Obžalovaný, povstaňte!"

"Nevěříš, že existuju, tak proč věříš, že můžu vstát?"

"Tak ty nepovstaneš? To je jedno, odsoudím tě i tak."

"Přečtu ve stručných bodech obžalobu: Tady obžalovaný Bůh tvrdí že existuje, ale není schopný vysvětlit, proč existujou války, chudoba a proč vůbec existuje zlo. Takže je to jednoduché: Buď existuje a je zlý, že trpí ty zlé věci a nic s tím nedělá. Nebo neexistuje a je vinný tím, že se nás snaží zmást svou existencí a dává nám falešnou naději. Obžalovaný, jak na to budete reagovat?"

ticho

"Zase mlčíš, jako vždycky?! Ještě ke všemu jsi zbabělec, ani se k tomu nepřiznáš! Je mi z tebe špatně, odveďte ho!"

"Neodsuzuj mě, odsoudíš tím jen sebe!" "Ty máš ještě tu drzost mi vyhrožovat? Uvědom si, kde sedíš! Tady jsem pánem já a můžu tě odsoudit i k smrti!"

"Proč mě tak nenávidíš?"

"Protože jsi to nejhorší, co může být. Noční můra. Největší nepřítel lidí."

"Mluví z tebe hřích, který zabíjí tvůj skutečný život. Jsi otrokem svých pudů a žiješ jako zvíře. Dovol mi, abych v tobě probudil lidství."

"NEPŘIBLIŽUJ SE! Stráže! Chopte se ho!"

Na pomoc přichází Pudy - divoká zvířata, která se chystají vrhnout na obžalovaného.

"Nemusíš volat stráže, půjdu sám. Já ctím tvou svobodu, protože ze mě pochází."

"Hlavně už padej... trpím už jen v tvé přítomnosti!"

"Odejdu, když chceš."

"Počkej! Kam se hrneš! Nejdřív tě odsoudím!"

"Nesuď, protože se odsoudíš sám!"

"Nenechám si od nikoho vyhrožovat, ani od tak krutého boha, jako jsi ty! Pořád vyhrožuješ tím peklem a trapnýma čertíkama... divím se, že se vůbec nestydíš nám lidem takhle vyhrožovat! Copak nechápeš, že v dnešní době všichni poctivě a upřímě hledáme pravdu? To jsi tak netolerantní k jiným názorům než k těm zkameněle středověkým, které hlásá tvoje povedená církev? Jak si můžeš dovolit vůbec někoho takhle odsuzovat? Tvoje názory na sex a další věci jsou prostě mimo, nechápeš to? To tě někdo teleportoval ze středověku?"

"Opravdu chceš slyšet odpověď na tvoje otázky?"

"Jo, jasně že chci, získáváš tou zbytečnou otázkou čas?"

"Lžeš. Nechceš slyšet nic, co by tě mohlo něco stát. Nechceš slyšet nic, co jakkoliv omezí tvůj rozežraný život. Necheš přijmout pravdu, protože víš, že pravda je cesta. A ta cesta je skutečný život. Ty stojíš na místě a požírají tě pudy jak zdechlinu. Tvůj čas ubíhá a ty stojíš."

"DOST! Umlčte ho!!!Odsuzuje se k smrti! Vykonejte rozsudek okamžitě!!"

Pudy se vrhají na obžalovaného a on se nechá požírat. Z posledních sil praví soudci:

"Blázne, myslel sis, že existuje bůh, kterého můžeš odsoudit a zabít? Kterému můžeš něco vyčítat? Já nejsem Bůh. Až příjde skutečný Bůh, bude soudit on tebe - bude se tě ptát, proč jsi lhal, proč jsi nenáviděl - a co mu odpovíš?"

ticho

"Teď konečně mlčíš. Zkus ho najít v tom tichu. Pokud ho nebudeš hledat, odsoudil jsi právě k smrti sám sebe, já jsem totiž to poslední, co zbylo z tvojí svobody a dělilo tě od zvířat. Já jsem lidství v tobě a umírám, protože mě sežraly tvé pudy."

"To jsem nechtěl."

"Lžeš, přesně to jsi celou dobu chtěl."

"Co mám teď dělat?"

"Víš co máš dělat. Modli se, posti se a žij radostně. Buď zase člověk."

Zobrazeno 656×

Komentáře

Matísek

To je skvělé, vážně! A výstižné...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio